O mně

S kým máte tu čest?

Jmenuji se Martin Farkaš a narodil jsem se roku 1982 v Kyjově (okr. Hodonín). Rodiče se přestěhovali do Čech, takže jsem chodil na 1. ZŠ v Klášterci nad Ohří (do třídy s rozšířenou výukou jazyků) a následně na Státní gymnázium v Chomutově (taktéž třída s RVJ). Po maturitě jsem se rozhodl studovat českou a německou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde jsem se hned v 1. ročníku dostal k tvorbě webových stránek a počítačové podpoře pro Katedru germanistiky. Po ukončení magisterského studia jsem se rozhodl zkusit doktorské studium (kde jsem učil mj. seminář Titulkování), které jsem ale nakonec nedokončil a odešel pracovat do soukromého sektoru.

Nastoupil jsem jako reklamační technik do firmy Mürdter Dvořák, lisovna, spol. s r.o. v Olšanech u Prostějova. Zde jsem měl možnost naučit se a zdokonalit v řešení problémů (zákaznických reklamací) různými metodami, jako je 8D reporting, 5Why, Ishikawa, etc. V mateřské firmě v Mutlangenu (DE) jsem také složil zkoušku na procesního auditora s certifikací VDA 6.3 (DGQ). Automotive byl pro mě nicméně velmi stresující prostředí a tak jsem se rozhodl zkusit štěstí jinde.

Nabídka přišla z nakladatelství ANAG, spol. s r. o. v Olomouci, s nimiž jsem již dříve příležitostně spolupracoval. Během mého působení v nakladatelství jsme spolu s mým letitým kolegou Janem Mrozkem sjednotili síťovou strukturu (hardwarově i softwarově), zavedli různá zabezpečení, sjednotili firemní licence (včetně zavedení MS Office 365), odmigrovali stávající serverovou strukturu na výkonnější HW s virtualizačním prostředím VMware a plánovali spoustu dalších zefektivnění. Také jsem zajišťoval bezproblémový chod rozesílek newsletterů z firemního call-centra a především pak aktualizace a údržbu firemního e-shopu, provázaného na software Helios Orange (a nově pak Helios Inuvio).

Z osobních a zdravotních důvodů jsem nakonec opustil i práci v nakladatelství ANAG a vyšel vstříc dlouholetému známému, majiteli společnosti Evonys s jeho nabídkou na IT podporu ve společnosti Maier CZ v Prostějově. Zde jsme se jako firma zapsali tak dobře, že jsme po 5 měsících vyhráli soutěž na IT support na další rok a spolu s mým kolegou jsme dál působili jako uživatelská IT podpora v této společnosti až do vypuknutí krize ohledně COVID-19. Vzhledem k omezení provozu v době této krize jsme byli nuceni službu pro Maier CZ pozastavit, a proto jsem se na podnět svých přátel, kterým jsem leta pomáhal s jejich výpočetní technikou, rozhodl rozšířit pole své působnosti i o IT podporu široké veřejnosti.

Během mé profesní kariéry jsem se věnoval mimo jiné amatérskému překladu titulků, pročež jsem byl osloven několika různými společnostmi s nabídkou spolupráce. Za zmínku stojí dlouholetá spolupráce se společností SlidesLive, zakázková tvorba titulků pro společnosti Housemagazine.cz nebo Direct Alpine, popř. má poslední zkušenost s tvorbou a překladem titulků pro projekce festivalu Den architektury (Bloki; Champ des Possibles; Didi Contractor – Marrying the Earth to the Building; This Cold Life). Pokud chcete vidět některé z ukázek mé práce, podívejte se do sekce Portfolio.

Petra Vařeková

Martin mi pomohl vymyslet, navrhnout a realizovat nové webové stránky, vysvětlil mi, jak je snadno spravovat ve Wordpressu a pomáhá mi, když na nějakou tu úpravu sama nestačím.

MUDr. Petra Vařeková

praktický lékař

Ingeborg Fialová-Fürst

Martin byl 11 let skvěle fungujícím článkem naší katedry. Od nastavování počítačů před pomoc s přípravou konferencí, tvorbu webových stránek katedry, zajištění fotodokumentace, ozvučení katederních akcí, přednášek a autorských čtení, aj.

prof. Ingeborg Fialová-Fürst

profesorka KGN FF UPOL

Simona Dřímalková

Martin mi již několik let pomáhá s počítačem i s mobilem - cokoliv je potřeba, vím, že se na něj stačí obrátit. Momentálně jsme oživovali pomalý počítač, který po výměněn HDD za SSD šlape opět jako namydlený blesk.

Simona Dřímalková

fitness trenérka

Lucia Poláchová

Myslela jsem, že svůj notebook chytnu a vyhodím, ale Martin mi poradil, že stačí vyměnit disk a notebook zase skvěle funguje a je rychlejší, než kdy předtím. Děkuji za tip i za výměnu!

Lucia Poláchová

na mateřské